opinie, forum, komentarze

opinie, forum, komentarze (https://www.nasze-kredyty.pl/)
-   Oferty instytucji pozabankowych (https://www.nasze-kredyty.pl/oferty-instytucji-pozabankowych/)
-   -   Co to są kasy SKOK? (https://www.nasze-kredyty.pl/oferty-instytucji-pozabankowych/6-co-s-kasy-skok.html)

Admin 08-06-2010 14:55

Co to są kasy SKOK?
 
Tyle razy słyszymy o SKOK-ach, ale niewielu z nas wie czym one właściwie są. Niektórzy twierdzą zacięcie, że są to takie banki, niestety nie mając racji.

Spróbujmy rozszyfrować skrót SKOK. Otóż są to Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. Są to jednym słowem organizacje ludzi, a nie kapitału. O tym poniżej.

Jak najłatwiej wytłumaczyć czym są SKOK-i? Otóż tworzą je grupy ludzi, którzy połączeni są ze sobą miejscem pracy, stowarzyszeniem itp. Oni to pożyczają sobie wzajemnie pieniądze. Warto jednakże wiedzieć, że członkiem SKOK-u może zostać właściwie każdy. Wystarczy jedynie wypełnić deklarację, opłacić wpisowe, wykupić przynajmniej jeden udział w Kasie oraz wnieść wkład członkowski. Co więcej, jeśli SKOK działa przy stowarzyszeniu to i do niego należy dołączyć.

SKOK-i działają jak spółdzielnie i podlegają one ustawie o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz ustawie prawo spółdzielcze.

SKOK-i są wspólnotą samopomocową, która działa dla dobra członków, nie kieruje się tylko i wyłącznie zyskiem.

Warto wiedzieć, że SKOK-i działają w Polsce od 1992 roku. Zrzeszają one ponad 2 miliony członków. Pieniądze członków nie są objęte funduszem gwarancyjnym, jak to ma miejsce w przypadku banków.

Chociaż jak możemy przeczytać na stronie SKOK-ów dla celów ochrony środków podobno funkcjonuje Program Ochrony Oszczędności, na który składają się Fundusz Stabilizacyjny Kasy Krajowej (około !% aktywów Kas) a także Zbiorowe Ubezpieczenie Depozytów TUW SKOK.

Ostatnio jest o nich szczególnie głośno za sprawą projektu ustawy, która miałaby zmienić wiele w ich funkcjonowaniu, bowiem nie podlegały by one jak dotychczas kontroli Kasy Krajowej, ale Komisji Nadzoru Finansowego. Tym samym zwiększyłoby się bezpieczeństwo środków trzymanych przez członków kas, bowiem zostałyby one objęte funduszem gwarancyjnym. Projekt ustawy nadal czeka na sprawdzenie jego zgodności z Konstytucją. W ubiegłym roku do TK został on wysłany przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

A.G. 08-11-2010 19:43

SKOKI są chyba jedyną instytucją parabankową,która działa w pełni legalnie i w jakimś tam sensie jej działalność jest kontrolowana. Cały ten sektor pozabankowy, a szczególnie jeśli rozpatrujemy to w kontekscie pożyczek i kredytów niestety nie jest za ciekawy. Jestem zdania, że SKOKI nie powinny być kontrolowane przez KNF. Dlaczego? A chociażby dlatego, że obowiązkiem KNF jest nadzorowanie całego sektora bankowego. SKOKI zawsze należały do parabanków, dotyczyły ich inne rekomendacje i zalecenia. Jeśli KNF przejmie nad nimi kontrole możemy się spodziewać, że zmianie ulegnie prowadzona polityka sprzedaży w tych instytucjach. Co nie będzie korzystne. SKOKI zawsze były alterantywą dla banków. Teraz może się okazać, że z bankami będą miały więcej wspólnego niż kiedykolwiek wcześniej. Oczywiście uważam, że ich działalność powinna być kontrolowana i nie mówie tu o ustawie antylichwiarskiej anie UOKiK tylko o odrębnym organie nadzorczym. Ale czy koniecznie musi być to KNF?

krecio 09-16-2010 16:45

Dla mnie skoki to legalnie działająca mafia a nie bank! Jeżeli nie przystębują do BFG to co to ma być? A nie są to znowu takie kapitały, żeby w razie czego miały jakieś porządne zabezpieczenie operacyjne..

Maja 09-17-2010 09:24

Z tą mafią to bym nie przesadzała. Ale jedno jest pewne, jeśli już chcemy zaciągnąć pożyczkę to lepiej do SKOK-u się nie udawać, tylko do banku.

krecio 09-18-2010 20:22

Jeżeli mogą zmieniać oprocentowanie w trakcie kredytowania i nie ponoszą z tego tyłu żadnych konsekwencji to dla mnie to jest mafia :)

A z kartami kredytowymi jakie cyrki robią....

tomasz 09-18-2010 20:27

o zmianie oprocentowania kredytu na gorsze to nie słyszałem, ale co do kart to fakt, wyższe niż w bankach oprocentowanie oraz poza standardowym oprocenotowaniem to dodatkowe prowizje po okresie bezodsetkowym...

krecio 09-20-2010 18:18

O zmianie kredytowania mówila moja sąsiadka przy pożyczce 5000zł w jednym ze skoków, nie powiem jaki bo nie będę robił także antyreklamy...

Michał71 09-21-2010 08:41

Skoro wiesz, to możesz przestrzec innych, to żadna antyreklama tylko Twoja opinia i stwierdzenie faktów. Chyba, że są naciągane, a danych nie znasz?!

Bob 09-24-2010 11:53

Jak SKOK-om nigdy nie powierzyłbym kasy. Nie starałbym się też u nich o jakieś pieniądze. To są po prostu naciągacze. Żerują na porządnych ludziach, łupią ich tym swoim wysokim oprocentowaniem. Może to i nie mafia, ale zachowania mają podobne.

krecio 09-24-2010 18:55

Najgorsze jest to, że chwytają w swoje macki dużą liczbę osób starszych, które pewnych spraw nie rozumieją a banków sie boją...


Czasy w strefie GMT. Teraz jest 23:51.

Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.